Dermatológia

Ponúkame základné dermatologické vyšetrenie, mikroskopické vyšetrenie kožného zoškrabu.

Najčastejšie kožné ochorenia psov

 

Alergia

Hypersenzitivita /precitlivenosť/ je neadekvátna a teda až škodlivá reakcia imunitného systému chorého jedinca na alergén.

  • potravinová hypersenzitivita
  • alergia na pohryznutie blchou
  • kontaktná alergia
  • atopická dermatitída

Mykotické ochorenia u psov – Dermatofytózy

Dermatofytóza je infekcia vyvolaná plesňami, ktoré rastú na odumretých bunkách povrchovej vrstvy kože, srsti. Okrem toho, že ide o v celku nepríjemné ochorenie, je prenosná na človeka.

Dermatofytóza je kožné infekčné ochorenie vyvolané plesňami. Väčšina ochorení býva spôsobená mikroorganizmom Microsporum canis, Microsporum gypseum alebo Trichophyton mentagrophytes. Najčastejším pôvodcom u psov a mačiek je práve mikroorganizmus Microsporum canis.

U psov sa vyskytuje zriedkavejšie ako u mačiek, no zvýšený výskyt tejto mykózy práve u psov prevláda v období od jesene do jari. Mačky sú totiž považované za hlavný zdroj mykózy, pretože často ju prenášajú bez akýchkoľvek klinických príznakov.

Pes sa najčastejšie nakazí priamym kontaktom s nakazeným zvieraťom alebo kontaktom s infikovanými chlpmi.

Prejavy môžu byť rôznorodé. Dermatofytóza môže byť lokálna alebo systémová. Klinicky sa ochorenie prejavuje šupinatením, vypadávaním chlpov alebo ich lámaním tesne nad povrchom kože. Môže napadnúť aj pazúry, ktoré sa ľahko lámu, drobia, sú zapálené, veľmi bolestivé a môže dochádzať aj k ich deformácii. V porovnaní s človekom pes nepociťuje vo veľkej miere svrbenie. Najčastejšie býva postihnutá hlava, uši a hrudné končatiny.

Diagnostika

Na diagnostiku ochorenia sa používa špeciálna Woodova lampa, mikroskopické vyšetrenie chlpov, mykologická kultivácia chlpov, kožných šupiniek a chrást alebo kožná biopsia.
Pozor, plesňové ochorenia kože sú prenosné na ľudí !!!!

Parazitárne ochorenia kože (blchy, svrab, vši, cheyletiela, demodex)

Príznakom prítomnosti parazitov je výrazné celotelové svrbenie, lupiny a zvýšené šupinatenie (u cheyletiel), čierne bodky (blšací trus), vypadávanie srsti (svrab, demodex). Ide hlavne o blchy, kliešte, srabovce a vši. Ešte zložitejšia situácia nastáva, ak sa pridruží i alergická reakcia na pokúsanie týmito parazitmi. V súčasnosti je k dispozícií veľké množstvo prípravkov, ako na lokálne, tak i na celkové ošetrenie postihnutého pacienta. Vždy sa však musí dezinfikovať aj prostredie, v ktorom sa postihnuté zviera pohybuje

Bakteriálna infekcia

Bakteriálna infekcia je všeobecným kožným problémom. Zvyčajne však ide o druhotnú infekciu k pôvodnému primárnemu afektu, ako je napr. alergia, parazitárna invazia alebo hormonálna porucha.

Na liečbu bakteriálnych infekcií sa väčšinou používajú antibiotiká, buď celkové alebo lokálne (masti, pudre, roztoky, emulzie...). Antibiotickú liečbu je vhodné doplniť kúpeľmi v šampónoch s antibakteriálnym účinkom. Pre presnejšiu a cielenú terapiu sa odoberajú vzorky na kultiváciu baktérií, ich diagnostiku a citlivosť k antibiotikám. Ak je to nevyhnutné, musí sa postihnuté miesto poriadne dezinfikovať a prevedie sa lokálna terapia, ktorá zmierni zápal a svrbenie.

Hormonálne poruchy

Hormonálna porucha sa prejavujú práve kožnými problémami. Nevyrovnanosť tvorby hormónov sa najčastejšie prejavuje stratou srsti bez prítomnosti svrbenia, častá je zvýšená pigmentácia a zmeny v štruktúre kože. V týchto prípadoch je vždy dôležité, aby sa previedlo komplexné vyšetrenie. Jedná sa o funkčné poruchy štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, pohlavných žliaz...

OntarioAcanaFitminNobbyPRO Pu