10 hlavných dôvodov kedy zobrať psa k veterinárovi čo najskôr

Každý kto má doma psa alebo iné zvieratko, sa časom dostane do situácie kedy zvažuje návštevu veterinára. Niekedy je ťažké odhadnúť ako je pomoc naliehavá. Nasledujúce situácie sú prípady, kedy by ste mali navštíviť veterinára čo najskôr.

1. Úraz

Ak váš pes utrpel nejakú formu úrazu ako je pád, zrazenie autom, strelné poranenie alebo sa pobil so psom, je nutné vyhľadať pomoc veterinára.  Prehliadka je nutná aj keď pes nepreukazuje navonok žiadne zranenia. Zranenie pľúc, natrhnutie bránice alebo vnútorné krvácanie sa neprejavia ihneď. Tržné rany a uhryznutia môžu byť hlbšie ako sa na prvý pohľad zdá a môžu viesť k infekcii. Niekedy nemusíte byť priamo pri tom, keď pes utrpí úraz. Ak si však všimnete, že kríva alebo bude zjavný nejaký iný príznak zranenia, vyhľadajte veterinára.

2. Problémy s dýchaním

Problémy s dýchaním sa môžu dostaviť v podobe dýchavičnosti, dusenia, prejaviť sa môže slabý alebo chrapľavý dych alebo zástava dychu. Tieto stavy môžu byť spôsobené cudzím telesom v krku, alergickou reakciou, ochorením srdca alebo pľúc. V prípade, že je v krku cudzí predmet, radšej sa ho nepokúšajte vytiahnuť sami, pretože by ste ho mohli zatlačiť ešte hlbšie a úplne tak znepriechodniť dýchacie cesty. Dýchacie problémy takmer vždy svedčia o vážnych zdravotných problémoch a preto nečakajte a prijmite okamžite opatrenia.

3. Neurologické ochorenia

Neurologické problémy sa môžu prejaviť dezorientáciou, poruchami koordinácie, ťažkou letargiou, neprístupnosťou a bezvedomím. Normálny zdravý pes je pozorný, citlivý a akékoľvek zmeny v správaní si vyžadujú návštevu veterinára. Letargia a slabosť môžu signalizovať vážnu chorobu a nikdy by nemali byť ignorované. Niekedy neurologické poruchy nemajú vplyv na stav psa (napríklad ak pes nemôže hýbať zadnými nohami z dôvodu prasknutej platničky).

4. Záchvaty

Záchvaty a kŕče sú považované za neurologický stav avšak zaslúžia si zvlášť kategóriu. Príznaky spojené so záchvatmi sú tras a chvenie, strata vedomia, problémy s kontrolou moču alebo stolice. Najčastejšou príčinou záchvatov u psov je epilepsia. Ak má váš pes diagnostikovanú epilepsiu, nie každý záchvat predstavuje nebezpečenstvo. Ak má však niekoľko záchvatov počas 24 hodín alebo ak záchvat trvá dlhšie ako pár minút, je treba okamžite vyhľadať veterinára. Porozprávajte sa s vašim veterinárom ako zvládnuť epilepsiu, čomu je potrebné venovať pozornosť a akú zvoliť starostlivosť. Medzi ďalšie príčiny záchvatov patrí požitie toxických látok ale aj mnohé ďalšie a preto je nevyhnutná návšteva u veterinára.

5. Požitie toxických látok

Ak ste našli psa jesť návnadu na krysy alebo ak ste si všimli roztrhnuté vrece s hnojivom, je na mieste aby ste vyhľadali veterinárnu pomoc. Môžete telefonicky kontaktovať veterinára a poradiť sa, ako poskytnúť prvú pomoc. Veterinár vám odporúči či máte vyvolať zvracanie, okamžite navštíviť veterinára alebo len sledovať priebeh stavu, v prípade ak je požitie látky neškodné. V prípade, že budete musieť niekedy vyvolať zvracanie, uchovávajte doma fľašu peroxidu vodíka.

6. Zvracanie a hnačka

Zvracanie a hnačka sú bežné problémy u psov ale aj tieto príznaky môžu nasvedčovať závažnej chorobe.  Vo väčšine prípadov sú spojené so žalúdočnou nevoľnosťou, ktorá vymizne do 24 hodín. Uistite sa, že má pes prístup k dostatočnému množstvu vody aby nezostal dehydrovaný. Ak začnú pribúdať ďalšie príznaky ako sú letargia, slabosť alebo bolesť, vyhľadajte veterinára. Veterinára kontaktuje aj v prípade, že hnačka alebo zvracanie trvá dlhšie ako 24 hodín alebo ak sa vo zvratkoch a hnačke objaví krv. Ak váš pes trpí cukrovkou, tak pri zvracaní nečakajte 24 hodín ale kontaktujte veterinára ihneď.

7. Nafúknuté brucho a bolesti brucha

Ak si všimnete, že má pes nafúknuté brucho a/alebo bolesti brucha, vyhľadajte veterinárnu pomoc. Tieto príznaky môžu byť spojené s dýchavičnosťou, grganím, slabosťou alebo kolapsom. Nafúknutie brucha môže byť spôsobené zachyteným vzduchom v žalúdku. Žalúdok sa potom môže sám prevrátiť. Tento stav sa vyskytuje u veľkých plemien a v prípade, že sa nelieči, ohrozuje život. Toto nie je jediný dôvod nafúknutého brucha, ďalšími môže byť prasknutá slezina, vnútorné krvácanie a ďalšie.

8. Problémy s očami

Problémy s očami u psov majú tendenciu sa zhoršovať rýchlejšie ako ochorenia v iných oblastiach. Tieto problémy môžu rýchlo prerásť do straty oka alebo oslepnutia. Medzi príznaky ochorenia oka patrí začervenanie, nadmerné slzenie, výtok, opuchy, žmúrenie a neustále škrabanie si oka. I keď sa stane menší úraz ako je výskyt cudzieho telesa v oku alebo povrchné škrabnutie na rohovke, treba situáciu riešiť s veterinárom aby malý problém neprerástol do veľkého.

9. Ťažkosti s močením

Ak si všimnete, že pes nevytvára žiadnu moc, okamžite navštívte veterinára. Ak si všimnete ťažkosti s močením alebo krv v moči, môže to znamenať infekciu močových ciest alebo močové kamene, ktoré zabránili vylučovaniu moči.

10. Naliehavé prípady pôrodu

Ak váš pes rodí viac ako 4 hodiny a nevyšli von žiadne šteniatka alebo ak medzi šteniatkami uplynie viac ako pol hodina, zavolajte svojmu veterinárovi o radu.

OntarioAcanaFitminNobbyPRO Pu