Hnačka u psov

Najčastejšie príčiny hnačky u šteniat sú náhla zmena stravy, parazity a bakteriálne a vírusové infekcie. Príčiny akútnej hnačky sú rovnaké ako u šteniat: parazity, zmena stravy, bakteriálne infekcie.

Najčastejšie príčiny hnačky u šteniat sú

  • náhla zmena stravy – šteniatka sú veľmi citlivé na akúkoľvek zmenu stravy. Každá zmena v jedle, resp. granuliach, ktoré Vášmu šteniatku podávate, by mala byť postupná, čo znamená, ak meníte jednu značku granúl za inú, nikdy to sa to nesmie robiť náhle. Jeden deň dať granule, na ktoré bolo šteniatko zvyknuté a druhý deň náhle iné. Vždy je tieto zmeny nutné robiť postupne, jeden deň primiešať  šteniatku do starých granúl zhruba 1/4 nových. Druhý deň podávať staré s novými v pomere 50:50, tretí deň 25% starých granúl a 75% nových a až štvrtý deň je možné kompletne prejsť na nové granule. To sa týka akejkoľvek stravy, na ktorú je šteniatko zvyknuté.
  • parazity u šteniat – načastejšie parazity u šteniat sú škrkavky, pásomnice, Giardie. Za účelom zbavenia sa parazitov sa šteniatka odčervujú zhruba od troch týždnov veku tabletkami alebo pastami na odčervenie. Tieto sa podávajú v intervale 1x/2-3 týždne až do veku troch mesiacov. V podstate, každé šteniatko má škrkavky alebo pásomnice, čiže odčervenie šteniat do veku troch mesiacov je potrebné
  • bakteriálne a vírusové infekcie – infekciu najčastejšie šteňa dostane vonku, pokiaľ  zje alebo olíže niečo infikované pri bežnej prechádzke

Keď má hnačku dospelý alebo starší psík

Príčiny akútnej hnačky sú rovnaké ako u šteniat: parazity, zmena stravy, bakteriálne infekcie, atď.

Dlhšia trvajúca hnačka sa vyskytuje u starších psov hlavne z týchto dôvodov:

  • problémy s obličkami (chronické zlyhanie obličiek)
  • ochorenie pečene (chronická hepatitída/zápal pečene, cirhóza, nádorové ochorenia pečene)
  • problémy s pankreasom (chron. pankreatitída/zápal pankreasu, nádory v oblasti pankreasu)
  • nádory na žalúdku a črevách

Kedy je možné pokúsiť sa hnačku u psa liečiť doma?

Ak psík dostal na žranie niečo, načo nebol zvyknutý, je veselý, má chuť do jedla, pitia, dramaticky nevracia, nie je veľmi  zvýšená frekvencia stolice a nie je v nej krv. Vtedy môžete skúsiť psíkovi nasadiť diétu (kuracie, mäso, ryža, mrkva). Ak sa stolica za 2-3 dni neupraví, vtedy je už potrebné navštíviť veterinára.

A kedy naopak hneď zájsť s hnačkou k veterinárovi?

Ak je psík smutný, nechce žrať, piť, často vracia, vo zvratkoch aj stolici je krv, prípadne je stolica riedka, vodnatá a jej frekvencia je viac ako 7x/deň. Vtedy sa psík môže rýchlo dehydrovať, preto je potrebná aj infúzna terapia.

Takisto ak ide o starého psíka, u ktorého hnačka síce nemá také dramatické príznaky, ale trvá viac ako dva týždne a stav sa ani po diéte nelepší. Môže za tým byť nejaké vážne ochorenie, preto je nutné psíka celkovo vyšetriť , aby sa zistila pravá príčina hnačky.

OntarioAcanaFitminNobbyPRO Pu